Novinári v zajatí nízkych platov a príjmov z inzercie.

Autor: Ľubo Bechný | 21.3.2014 o 11:19 | (upravené 21.3.2014 o 11:39) Karma článku: 10,20 | Prečítané:  1183x

Začiatkom januára zverejnil novinár Martin Daňo na svojom FB profile reportáž z otvorenia Turisticko informačného strediska na letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Na akcii boli vylosované ceny, pričom niektoré vyhrali novinárky Ľubica Hargašová a Michaela Conzárová. Martin Daňo sa domnieva, že tým porušili základný kódex novinára

 

Kódex novinára hovorí: "Novinár pri výkone svojej práce alebo v súvislosti s ňou neprijíma dary alebo iné výhody, ktoré by mohli ohroziť jeho nestrannosť a objektivitu, alebo ktoré sa dajú chápať ako pokus o ovplyvnenie jeho práce."

video tu: http://www.youtube.com/watch?v=QkDa3dyMT0U&feature=youtu.be

Novinár by mal zostať nestranný, tým že prijíma dar, je ovplyvňovaný tak, aby v budúcnosti písal pozitívne o subjekte, ktorý ho obdaroval, prípadne sa obmedzil v kritike, ak by nejaký problém v súvislosti so spoločnosťou nastal.

Bol som pred pár rokmi svedkom zlyhania pravicových poslancov vo VUC Žilina. Pridali sa vtedy ku SMERU a škandalózne odvolali všetkých riaditeľov inštitúcií podliehajúcich župe. Bol z toho škandál, ktorý si vynútil tlačovku na ktorej novinári dostávali od organizátorov fľaštičky s vínom i rôzne ďalšie darčeky. Bol som prekvapený - nikoho to nepohoršilo, väčšina novinárov si prezenty bez problémov brala. Ich články potom vyšli ako inak - nemastné,  neslané, pravdu zahmlievajúce.

V inom prípade zase podnikateľ pri príležitosti otvorenia leteckej linky Žilina - Praha, zaplatil novinárom letenky na exkurziu do Prahy - letisko, niektorí si mohli otestovať letecký trenažér, večer ich ubytoval v luxusnom hoteli, kde ich čakalo štedré pohostenie, spojené s požívaním alkoholu. Ráno ich potom nechal lietadlom prepraviť späť do Žiliny.

Osobne vidím problém v dvoch rovinách:

1. Slabom platovom ohodnotení novinárov. Novinári - hlavne v regiónoch sú dnes veľmi slabo finančne ohodnotení. Často robia za veľmi stresujúcich podmienok, pričom ich plat niekedy len veľmi málo prevyšuje sumu 400,- eur. Za týchto okolností nie je možné od nich očakávať enormné výkony, to už ani nehovorím o investigatíve, kde je potrebné nasadzovať často aj vlastný krk.

2, Rezignácia vydavateľov a majiteľov médií. Majiteľom médií ide často primárne o zisk a nie o plnenie spoločenskej úlohy, ktorú by novinárčina mala plniť. Zisk z inzercie je často mantrou. V časoch krízy, býva zaujímavá najmä inzercia z verejných inštitúcií. A to je kapitola sama o sebe. V regiónoch sú hlavnými inzerentmi obce, mestá, či vyššie územné celky.  Pomocou nej akože informujú verejnosť o svojej činnosti. Často vidíme verejne činné osoby pri strihaní pások, sadení stromčekov, návšteve nemocníc a pod. Robia si tak v predstihu kampaň, zviditeľňujú sa za naše spoločné peniaze. Pri  kritickom článku  príde neraz smerom k majiteľom varovanie),, ak neprestanete, zastavíme finančnú podporu a inzerciu presunieme inam." Nie som si istý, či sa podobná prax vyhýba i verejnoprávnym médiám, ktoré môžu byť pod vplyvom straníckych nominácií.

Cesta z bahna vedie v postupne vzrastajúcej hrdosti samotných novinárov, v zlepšovaní ekonomickej situácie ich zamestnávateľov a lepšej kontrole narábania s verejnými zdrojmi.

Ľubo Bechný, OZ Proti korupcii

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?