Občianske združenie Proti korupcii informuje

Autor: Ľubo Bechný | 30.11.2013 o 15:16 | (upravené 14.2.2015 o 0:47) Karma článku: 8,30 | Prečítané:  1076x

Jeseň sa blíži ku koncu a my pokračujeme naplno vo svojej činnosti. Mali sme  s redakciou MY Žilinské noviny dohodnutý pravidelný mesačný stĺpček. Veci sa však komplikujú, tak píšem blog.

 

OBČIANSKE ZDRUŽENIE PROTI KORUPCII sa spolu s podpredsedom  Jánom Maroszom zúčastnilo 28. októbra pojednávania na Špecializovanom súde v Banskej Bystrici vo veci prijímania úplatku. Je to prípad, v ktorom náš člen vykonával rolu policajného agenta . Pojednávanie nebolo ukončené pre absenciu niektorých chýbajúcich dokumentov a pokračovalo v dňoch 19. - 20. novembra. Obvinenému *J.D. bol uložený tento trest: trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na 3 roky, s probačným dohľadom po dobu 3 rokov, s povinnosťou podrobiť sa sociálnemu výcviku, ďalej peňažný trest 3.000 € a k nemu náhradný trest 12 mesiacov nepodmienečne, ako aj zákaz výkonu funkcie  vo verejnej správe po dobu 3 rokov. Rozsudok plne vyhovel návrhu špeciálneho prokurátora. Rozhodli sme sa výsledok súdneho rozhodnutia nekomentovať do právoplatného skončenia sporu.

Diskusie. V spoluprácu s Nadáciou Polis sme v októbri zorganizovali diskusné fórum s kandidátmi na predsedu Žilinského samosprávneho kraja na tému Korupcia a rozkrádanie verejných zdrojov. Kandidáti sa mohli prezentovať osobnými postojmi v tejto oblasti.

18. novembra o 19.00 sme sa na Stanici v Záriečí sme sa vrátili k prípadu vtedajšieho zamestnanca Štátnych lesov. Ján Mičovský pred štyrmi rokmi verejným listom upozornil na váťne fakty rozkrádania v štátnom podniku, avšak bez "koncovky" policajných orgánov. Kauza pripravila o miesto vtedajšieho šéfa štátnych lesov Jozefa Mindáša a neskôr i rezortného ministra Stanislava Becíka. Vanda Tuchyňová pozvala do diskusie Jána Mičovského, bojovníka proti korupcii, držitela ocenenia Biela Vrana a dnes už i poslanca národnej rady. Pozvali sme aj zástupcov Štátnych lesov a Ministerstva pôdohospodárstva k priamej konfrontácii o súčasnej situácii v podniku. Žiaľ, ani jeden zástupca uvedených inštitúcií neprijal naše pozvanie. A pritom pripravované zákony môžu veľmi skomplikovať prístup občanov do lesov, ktoré sú v inom ako štátnom vlastníctve. Občania s porozumením zachytili informáciu, že bývalého riaditeľa štátnych lesov Jozefa Minďása polícia v týchto dňoch obvinila z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Besedy v školách

Naši podpredsedovia Ľubo Bechný a Ján Marosz navštívili dve žilinské gymnáziá. Osemročné na Varšavskej ulici a cirkevné - Františka z Assisi. Študenti sa na oboch školách zaujímali o problematiku transparentnosti vo verejnom sektore. Niektorých zaujímali hraničné situácie - či je napr. ospravedlniteľný úplatok lekárovi, keď sa náš príbuzný nachádza na hranici života a smrti.

Právna poradňa

Okrem právnej pomoci a usmernení občanom sme sa zúčastnili rokovania so starostom jednej obce v okr.Žilina, s pomocou pri riešení zamedzenia vstupu na obecný pozemok.

Ľubo Bechný, podpredseda OZ proti korupcii

Projekt  Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?