Hlavu štátu volíme už o pár dní.

Autor: Ľubo Bechný | 12.3.2014 o 0:06 | (upravené 12.3.2014 o 18:09) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1540x

Na Slovensku v týchto dňoch medzi kresťanmi cítiť pohyb. Prichádzajú mi rôzne výzvy k modlitbám, výzvy na viacdňové pôsty. Dôvodom je voľba prezidenta, ktorá nás čaká už o niekoľko dní. Pozrime sa bližšie na to, čo nás čaká.

Rado Procházka a Peter OsuskýRado Procházka a Peter Osuskýfoto: Ľubo Bechný

Boh vie urobiť zázraky a pohybovať sa za hranicou fyzikálnych zákonov. Poväčšine však aj On rešpektuje zákony, ktoré nám dal, tak aj v prípade prezidenta môže vypočuť naše modlitby a ovplyvniť naše ruky pri voľbe v rámci kandidátov ktorí sú v ponuke. Napriek tomu, že viacerí túžime, aby sa stal prezidentom, keď nie rovno archanjel Gabriel, tak niekto, múdry, čestný, spravodlivý, nejaký Boží človek, taký, ktorý sa medzi kandidátmi nenachádza. Nejaký znovuzrodený kresťan. Tak ako sa to nestalo pri voľbe pápeža (bol zvolený z radov prítomných kardinálov), tak sa to nestane ani teraz. Ak Boh vypočuje naše modlitby, tak vyberieme najlepšieho z ponuky 14-tich kandidátov. Skúsme sa na niektorých pozrieť bližšie.

Podľa prieskumov sa na čele nachádzajú Róbert Fico, Andrej Kiska, Radoslav Procházka a Milan Kňažko.  Pokiaľ sa nestane zázrak, tak z týchto mien vzíde prezident.

Horúci kandidáti na prezidenta

Horúci kandidáti na prezidenta                                                  foto: Ľubo Bechný

Osobne, nemám  v týchto voľbách žiadnu "srdcovku", takú akú som mal v posledných prezidentských voľbách v podobe Ivety Radičovej. Róbert Fico je pre mňa neprijateľný - nielen preto, že je bývalý komunista, ale aj preto, že nechcem, aby SMER ovládol všetky významné pozície v štáte. Navyše tento kandidát nevie, alebo nechce odpovedať na niektoré dôležité otázky. Ako napr., či bol v jednom byte, alebo či vedel od SIS o pripravovanom podvode s nástenkovým tendrom. Andrej Kiska je zaujímavý tým, že ako jeden z mála bohatých ľudí na Slovensku sa dokázal zriecť časti svojho majetku v prospech charity ľudí chorých na rakovinu. Oponenti poukazujú na jeho zbohatnutie, niektorí to nazývajú dokonca úžerou. Nikdy však nič podvodne nesprivatizoval, ani neukradol. Ľuďom, ktorí si cez jeho spoločnosť kúpili práčku, či chladničku do kúpy žiadnym nátlakom nenútil. Napriek tomu mi niečo bráni, aby som slobodne a s radosťou hodil jeho meno do urny. Rada Procházku si vážim ako schopného právnika, ktorý dosiahol kvalitné vzdelanie, spečatené pôsobením v zahraničí. Ak niekoho zo štvorice môžeme nazvať kresťanom, tak on je tomu pomenovaniu najbližšie. Problematický je jeho vek a určitá znížená schopnosť pracovať v tíme. Jeho čas podľa mňa ešte príde. Milan Kňažko je známy z tribún, dokázal sa ešte za socializmu zriecť titulu "zaslúžilý umelec", čím dal všanc svoju ďalšiu kariéru. Zlyhal, keď neodhadol Mečiara a pomohol mu k moci. Vie to dnes však otvorene priznať ako svoju chybu, čo si na ňom vážim. Bol aktívny v politike a už ho nik "neopije rožkom." V danej konštelácii jednej vládnej strany myslím, že by z neho bol najlepší prezident, ktorý by sa vedel postaviť Ficovi, kde by to bolo potrebné a naopak spolupracovať s vládou, kde by to bolo na prospech celku. Vadí mi však u neho určitá konfliktnosť, ktorá sa prejavila rozkolom s Václavom Havlom a bola zrejme dôvodom rozpadu jeho viacerých manželstiev.

Keďže, ale v opakovaných prieskumoch vedie Kiska, rozhodol som pôvodne neriskovať a podporiť ho už v prvom kole. Čo ma viedlo k zmene názoru, to je okrem iného svedectvo jeho partnera v podnikaní. Igor Brossmann, spoluzakladateľ Dobrého anjela tvrdí, že Andrej Kiska porušil vzájomnú dohodu, že nikdy nebudú ťahať meno Dobrého anjela do politiky. Rozhodol som sa, že v 1. kole podporím Radoslava Procházku, kde mi je sympatické aj jeho príkladný rodinný život.Ten má dokonca ekumenický rozmer, keďže jeho manželka je evanjelička.  V prípade druhého kola som však pripravený voliť aj Kisku, či Kňažku - pokiaľ sa dostanú do druhého kola.Keďže kresťania a polické strany nesúce tento názov v sebe (KDH, SDKÚ-DS) nedokázali nájsť voloteľnú charizmatickú osobnosť, bolo by pokrytecké nevoliť niekoho len preto, že nezapadá do našich škatuliek, alebo neprechováva podobný ortodoxný postoj na ten, či onen problém. Nepovažujem za dobrú myšlienku tiež neísť k voľbám, alebo podľa niektorých mudrlantov na internete - ísť, ale odovzdať prázdnu obálku. Bežný občan nemá moc možnosti ovplyvňovať veci verejné. Deje sa tak, len vo výnimočných chvíľach ako sú voľby. Toto privilégium slobodnej voľby máme na Slovensku krátko, kedy sme sa aj s Božou pomocou dožili v roku 1989 slobody. Využime ju, nikde nie je napísané, že musí trvať večne.

 

Ľubo Bechný, autor je podpredseda OZ Proti korupcii

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?