Novinári v zajatí nízkych platov a príjmov z inzercie.

Autor: Ľubo Bechný | 21.3.2014 o 11:19 | (upravené 21.3.2014 o 11:39) Karma článku: 10,20 | Prečítané:  1217x

Začiatkom januára zverejnil novinár Martin Daňo na svojom FB profile reportáž z otvorenia Turisticko informačného strediska na letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Na akcii boli vylosované ceny, pričom niektoré vyhrali novinárky Ľubica Hargašová a Michaela Conzárová. Martin Daňo sa domnieva, že tým porušili základný kódex novinára

 

Kódex novinára hovorí: "Novinár pri výkone svojej práce alebo v súvislosti s ňou neprijíma dary alebo iné výhody, ktoré by mohli ohroziť jeho nestrannosť a objektivitu, alebo ktoré sa dajú chápať ako pokus o ovplyvnenie jeho práce."

video tu: http://www.youtube.com/watch?v=QkDa3dyMT0U&feature=youtu.be

Novinár by mal zostať nestranný, tým že prijíma dar, je ovplyvňovaný tak, aby v budúcnosti písal pozitívne o subjekte, ktorý ho obdaroval, prípadne sa obmedzil v kritike, ak by nejaký problém v súvislosti so spoločnosťou nastal.

Bol som pred pár rokmi svedkom zlyhania pravicových poslancov vo VUC Žilina. Pridali sa vtedy ku SMERU a škandalózne odvolali všetkých riaditeľov inštitúcií podliehajúcich župe. Bol z toho škandál, ktorý si vynútil tlačovku na ktorej novinári dostávali od organizátorov fľaštičky s vínom i rôzne ďalšie darčeky. Bol som prekvapený - nikoho to nepohoršilo, väčšina novinárov si prezenty bez problémov brala. Ich články potom vyšli ako inak - nemastné,  neslané, pravdu zahmlievajúce.

V inom prípade zase podnikateľ pri príležitosti otvorenia leteckej linky Žilina - Praha, zaplatil novinárom letenky na exkurziu do Prahy - letisko, niektorí si mohli otestovať letecký trenažér, večer ich ubytoval v luxusnom hoteli, kde ich čakalo štedré pohostenie, spojené s požívaním alkoholu. Ráno ich potom nechal lietadlom prepraviť späť do Žiliny.

Osobne vidím problém v dvoch rovinách:

1. Slabom platovom ohodnotení novinárov. Novinári - hlavne v regiónoch sú dnes veľmi slabo finančne ohodnotení. Často robia za veľmi stresujúcich podmienok, pričom ich plat niekedy len veľmi málo prevyšuje sumu 400,- eur. Za týchto okolností nie je možné od nich očakávať enormné výkony, to už ani nehovorím o investigatíve, kde je potrebné nasadzovať často aj vlastný krk.

2, Rezignácia vydavateľov a majiteľov médií. Majiteľom médií ide často primárne o zisk a nie o plnenie spoločenskej úlohy, ktorú by novinárčina mala plniť. Zisk z inzercie je často mantrou. V časoch krízy, býva zaujímavá najmä inzercia z verejných inštitúcií. A to je kapitola sama o sebe. V regiónoch sú hlavnými inzerentmi obce, mestá, či vyššie územné celky.  Pomocou nej akože informujú verejnosť o svojej činnosti. Často vidíme verejne činné osoby pri strihaní pások, sadení stromčekov, návšteve nemocníc a pod. Robia si tak v predstihu kampaň, zviditeľňujú sa za naše spoločné peniaze. Pri  kritickom článku  príde neraz smerom k majiteľom varovanie),, ak neprestanete, zastavíme finančnú podporu a inzerciu presunieme inam." Nie som si istý, či sa podobná prax vyhýba i verejnoprávnym médiám, ktoré môžu byť pod vplyvom straníckych nominácií.

Cesta z bahna vedie v postupne vzrastajúcej hrdosti samotných novinárov, v zlepšovaní ekonomickej situácie ich zamestnávateľov a lepšej kontrole narábania s verejnými zdrojmi.

Ľubo Bechný, OZ Proti korupcii

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?