Roztrasené kolená Milana Kňažka a Radoslava Procházku.

Autor: Ľubo Bechný | 2.5.2014 o 10:39 | (upravené 2.5.2014 o 12:36) Karma článku: 16,12 | Prečítané:  2706x

Už je pár dní po prezidentských voľbách, nedá mi ale vrátiť sa na chvíľu späť. Posledná prezidentská kampaň bola pre občanov Slovenska traumatizujúca. Toľko špiny a úderov pod pás asi nebolo použitých v žiadnych doterajších voľbách. Keď rozmýšľam, ktorá situácia mne osobne v kampani najviac "zdvihla tlak", tak je to určite, ak nerátam ten nešťastný videoklip kardinála Korca, zlyhanie dvoch, mne doteraz blízkych ľudí - Milana Kňažka a Radoslava Procházku, ktorého som v prvom kole dokonca volil. Prečo?

Jednou z vecí, ktoré traumatizujú našu spoločnosť je nedodržanie slova, nedodržiavanie dohôd, písomných, či ústnych. Spomínam si na situáciu, keď som vykonával funkciu mestského poslanca v Žiline. V skupine poslancov, ktorého som bol členom, padlo rozhodnutie odvolať jedného funkcionára nehodného dôvery. Po niekoľko hodinovej argumentačnej diskusii sme zrátali hlasy, kto bude ako hlasovať na najbližšom zastupiteľstve; hlasov bolo dosť. Na druhý deň počas hlasovania zastupiteľstva sa zrazu niektorým roztriasli ruky a nebolo dosť hlasov. Jednou z nich bola aj ruka neurochirurga, ktorému by sa ruka triasť nemala. Bolo to traumatizujúce, pocit zrady, zlyhania, nepodpory zásadnej veci. Niečo podobné musela prežívať Iveta Radičová po hlasovaní o generálnom prokurátorovi Trnkovi, ktorý zrazu v tajnom hlasovaní dostal hlasy poslancov z vlastného tábora.

Ale vráťme sa k veci. Zatiaľ čo premiér mobilizoval a podporiť ho prišli významní umelci, športovci, dokonca zdvihol z postele aj staručkého kardinála, tak prisľúbená podpora dvoch spolukandidátov vyhorela do prázdna. Na spoločne ohlásenú tlačovku, ktorá mala mobilizovať voličov Andraja Kisku sa Milan Kňažko neunúval - vraj už povedal všetko, čo povedať mal. Akoby citát "ZNOVU IDE O VEĽA" zrazu neplatil. Prítomný a zaskočený Rado Procházka začal vajatať, možno v duchu kalkulovať. Napokon sa po opakovanej prosbe Kisku váhavo prisunul k pripravenému stolíku, aby z jeho úst vyšli všeobecné frázy o potrebe ísť voliť a - voliť kohokoľvek.  A tak jedna z dôležitých udalostí volieb, kedy traja muži mali stáť ako jeden, a v zmysle Svätoplukových prútov vyslať jasný signál, že treba urobiť prietrž vládnutiu jednej strany voľbou Andreja Kisku, boli sme svedkami jednej frašky, ktorá možno viac uškodila ako pomohla.

Neskôr pod tlakom médií a rozhorčenej verejnosti sa Milan Kňažko pre Hospodárske noviny vyjadril, že najprv čakal na nejaké rokovanie. Nuž nevedno o čom chcel rokovať, verím, že nechcel svoju podporu nejakým spôsobom zobchodovať. Rado Procházka potom večer pred rozčúleným Štefanom Hríbom a študentmi Univerzity Komenského: http://video.tyzden.sk/tomas-pristiak/2014/03/26/prochazka-a-hrib-o-kiskovi/, šemotil čosi, že sa v zmenenej situácii, keďže jeden z aktérov neprišiel,  necítil už byť viazaný vystúpiť na podporu Andreja Kisku. (ja si myslím, že sa v tej chvíli už riadil pokynmi svojich sponzorov). Nakoniec, vraj len z ľútosti a súcitu k Andrejovi Kiskovi k pultu prišiel. Údajne budúci líder pravice, ktorý chce združiť pod názvom SIEŤ tak v dôležitej situácii zlyháva, vyhovárajúc sa na samoľúbeho herca, ktorý sa urazil, že nebol pozvaný s patričnou pompou a fanfárami. A tak namiesto záchrany situácie pomocou dvoj záprahu, keď už troj záprah nie je možný, sa druhý "kôň" plaší a spoločná cesta tak končí. Smutné.

A tak zatiaľ čo súdruhovia zo SMERU idú v jednom šíku na rozkaz, druhá strana reprezentujúca občiansku spoločnosť, v dôležitej chvíli, pred zrakmi médií a verejnosti zlyháva a nie je schopná dať si ani len jednoduchú, elementárnu, ľudskú podporu. Ako dôležitý signál nádeje a   spolupatričnosti. O to smutnejšie je, že obaja aktéri majú svoje plány. Jeden zvažuje o primátorskej stoličke v hlavnom mestečku, druhý by rád "zasieťoval" pravicové strany. No uvidíme, štart sa im zatiaľ nevydaril...

 

Ľubo Bechný

autor je podpredseda OZ PROTI KORUPCII

(text bol v skrátenej forme publikovaný v časopise .týždeň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?