Prvé antikorupčné divadielko v Žiline

Autor: Ľubo Bechný | 15.8.2014 o 17:30 | (upravené 11.2.2015 o 23:40) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  980x

Motto: ,,Nebát se a nekrást!..." (Tomáš Garrigue Masaryk)                                                           .     Spôsobov ako bojovať s korupciou na Slovensku nie je veľa. Jednou z možností je určiť hranice, pripraviť systémové opatrenia a následne tvrdo kontrolovať.

Druhou, náročnejšou, zdĺhavejšou, ale v konečnom dôsledku oveľa efektívnejšou cestou je pokúsiť sa zmeniť myslenie a prístup samotného človeka. Človek je najviac prístupný k zmene, či výchove v mladom veku. Aj preto sa OZ Proti korupcii rozhodlo osloviť i toho najmenšieho diváka. V spolupráci s agentúrou Arthur - Ing. Martin Birner pripravilo pre malého diváka príbeh o malom školákovi Maxovi.

Príbeh malého školáčika Maxa je o chlapcovi, ktorý sa pretĺka životom a malými, neskôr i veľkými podvodmi sa snaží získať pre seba maximum. Na začiatku je silná túžba mať najnovší tablet, mobil, byť "lepší" ako spolužiaci. Maxove morálne zlyhania vidíme pri opisovaní v škole, klamstvo po odhalení rozbitého okna, neskôr manipuláciou pri získaní skúšky na vysokej škole. Príbeh o tom, že táto cesta môže byť slepá a o tom, ako si je každý strojca vlastného šťastia. Príbeh divácky prístupnou formou rieši každodennú dilemu človeka pri rozhodovaní sa medzi dobrom a zlom. 

Divák si odnáša poznanie, že odolať pokušeniam niečo stojí a že každý z nás je zodpovedný za svoje konanie. Každé rozhodnutie, ktoré urobíme, má nejaké následky. Radosť z rýchleho zisku a prospechu býva poväčšine iba dočasná a neprináša skutočné šťastie a pokoj.  Predstavenie v jednotlivo nastavených situáciách  povzbudzuje k tomu, aby človek hľadal tie pravé a trvalé hodnoty, ktoré sa nedajú kúpiť, ani podvodom získať.

Ako v každej dobrej rozprávke dobro nakoniec víťazí a Max v roli primátora končí za mrežami väzenia.

V hre podali excelentné výkony okrem Martina Birnera i Jelena Horváthová a Vlado Móres. Celú atmosféru umocňuje množstvo audiovizuálnych efektov. OZ Proti korupcii ponúklo predstavenie viacerým žilinským školám, kde sa stretlo s veľkým ohlasom a záujmom malých divákov i učiteľov. TV Severka z predstavenia urobila malý záznam: http://www.youtube.com/watch?v=rUIh-1mChk4.

Deti na predstavenie reagujú spontánne, pričom väčšinou podporujú priamosť a poctivosť. OZ Proti korupcii rokuje s kultúrnym centrom Stanička - Záriečie o usporiadaní verejného predstavenia. V prípade záujmu o predstavenie vo vašich priestoroch  kontakt nájdete na www.protikorupcii.sk.

Ľubo Bechný

Projekt  Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?