Projektu VolbyOpen.sk sa kandidáti boja. Nechcú, aby sme im videli do kariet.

Autor: Ľubo Bechný | 23.10.2014 o 8:47 | (upravené 23.10.2014 o 10:33) Karma článku: 8,75 | Prečítané:  1774x

     Pred niekoľkými mesiacmi sa v našom OZ Proti korupcii zastavil chlapík so záujmom o naše ciele s ponukou na spoluprácu.  Jozef Petráš bol niekoľko rokov hovorcom mesta Martin, ktoré v máji 2011 získalo za proti korupčný audit cenu OSN za verejnú službu.  On bol jedným z ľudí, ktorí antikorupčné prostriedky v Martine uvádzali do života. Spolu s Transparency international a ďaľšími subjektami. Slovo dalo slovo a rozhodli sme sa, že už v nastávajúcich voľbách umožníme kandidátom na primátorov, starostov a poslancov dokázať, že to so svojimi úmyslami ohľadom transparentnosti myslia vážne.

     Na webovej stránke http://www.volbyopen.sk  sa môžu kandidáti bezplatne zaregistrovať a vyplniť kolónky súvisiace s financovaním ich kampane. Čo sa týka príjmov, výdavkov i podrobnejšieho uvedenia produktov na ich kampaň. Počet bilboardov, článkov, platených relácií v rádiu, či televízii. Občania - voliči zase majú možnosť aspoň čiastočne odkontrolovať pravdivosť niektorých tvrdení. V otázke počtu bilboardov, článkov v regionálnych novinách a podobne. Portál umožňuje zverejniť podporovateľov, sponzorov,  faktúry,  bločky.  Tiež  obrázky  propagačných  produktov  použitých  v  kampani.                     Spolu  s kolegami v OZ Proti korupcii veríme, že kto má odvahu - po slovensky "GULE" - postaviť sa k otázkam financovania kampane pravdivo a čestne, u toho je potom záruka, že obstojí aj po zvolení do verejnej funkcie a odolá nástrahám, ktoré prípadne prídu.

         Ohlas na našu iniciatívu je zatiaľ pomerne vlažný. Oslovili sme všetkých kandidátov na primátorov v krajských mestách Slovenska, aby sa nielen zaregistrovali, ale priebežne dopĺňali do kolóniek financie spojené s priebehom kampane. Niektorých som osobne oslovil, hlavne tých u ktorých som predpokladal, že uvítajú s otvorenou náručou túto možnosť. ,,Vieš nemôžem odhaliť sponzorov proti ich vôli, nahral by som konkurencii zverejnením výdavkov, tlačiareň mi dala výrazné zľavy a teraz by to chcel od nich každý..." Pán (pani) kandidát na primátora by možno bol prekvapený, že tá tlačiareň dáva aj iným podobné zľavy, zavádzajúc, že oni sú tí jediní ku ktorým je takto ústretová. Zichruje si to na všetky strany, aby potom ponúkla tomu, či onomu zvolenému primátorovi svoje služby už za plnú cenu, vyberúc si tak svoju "investíciu." A tak sa točíme stále dokola. Podpora politických projektov sa nenosí, lebo politika je bahno. Aj slušný podnikateľ sa dnes bojí priznať, že podporil Fera, či Joža len preto lebo je slušný človek a myslí to s naším mestom, či dedinou dobre.

    A preto vyzývame kandidátov aj ich podporovateľov k odvahe. Vy, čo to myslíte vážne a vaše reči o transparentnosti nie sú len prázdnou slamou, zaregistrujte sa na www.volbyopen.sk a presvedčte  k tejto odvahe aj vašich sponzorov. Nech sa neboja k vám verejne priznať. Čím skôr to urobia, tým skôr sa táto spoločnosť pohne ďalej.

 

              Ľubo Bechný, OZ Proti korupcii.

               www.protikorupcii.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Zákony mnohých neodrádzajú. Pomohla by dekriminalizácia drog?

Na Slovensku je závislý v každom rodinnom klane.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Nedráždite bieleho muža

Vyrúbali mu višňový sad.

PLUS

Ľahšie je prestať brať drogy ako normálne začať žiť

V rodnom Šamoríne sa ho báli. Dnes prednáša väzňom.


Už ste čítali?