Nemravná pokuta pre .týždeň a nekolegiálne mlčanie novinárskej obce

Autor: Ľubo Bechný | 11.12.2014 o 11:21 | (upravené 11.12.2014 o 16:15) Karma článku: 16,08 | Prečítané:  6003x

  Šéfredaktor .týždňa volá o pomoc. V krátkej dobe musí jeho vydavateľ zaplatiť RTVS nemravnú pokutu 50 000,- Eur, ktorú televízia dostala súdnym rozhodnutím za údajne proporčné nesprávne zastúpenie hostí v relácii Pod lampou v kauze Cervanová.

Priam likvidačná pokuta bola udelená presne tomu dielu Lampy, ktorý získal Novinársku cenu za najlepšiu televíznu diskusiu roka 2011. Súdy udelili pokutu napriek tomu, že Štefan Hríb do relácie názorových oponentov pozval, no oni odmietli prísť. Vedenie RTVS ju teraz od vydavateľa .týždňa vymáha.

    Ku výške pokuty Štefan Hríb vo svojom úvodníku píše:,, Päťdesiattisíc eur je pre .týždeň v dnešnej situácii na trhu s inzerciou ťaživá pokuta. Už 10 rokov, ale najmä od vypuknutia krízy v roku 2008 žijeme vo veľmi skromných podmienkach, neustále znižujeme náklady a už druhý rok máme v banke založený aj jeden z našich súkromných bytov. Bolo to preto veľmi ťažké rozhodovanie."

  A v tejto chvíli by človek čakal zvýšenú kolegialitu konkurenčných médií - podporu, apel na zdravý rozum. Možno nejakú tú bielu stranu ako v období mečiarizmu na znak solidarity, výzvy na zbierky, či inú formu spolupatričnosti.  Namiesto toho počujeme okrem suchej informácie veľké ticho (česť výnimkám). Akoby to ticho malo garantovať, že sa inej redakcii, či vydavateľovi nič podobné nemôže stať. Omyl priatelia! Môže, pokiaľ nebudete robiť len servilnú bezkonfliktnú žurnalistiku. A tak je to na nás, pravidelných, či nepravidelných čitateľov .týždňa, divákov obľúbenej Lampy.

Pomôžme ako sa dá a ukážme sudcom, že stratili súdnosť o hodnote peňazí, keď udeľujú pokuty v takejto výške v podstate za nič. Forma prázdneho kresla je bežná v každej normálnej televízii, ktorá pôsobí v slobodnej krajine.

   Objednávam si knihy Ženie ma zlé svedomie a  Môj bláznivý život, posielam príspevok na podporný účet a pre otca predplácam celoročné predplatné .týždňa. Pridáte sa priatelia?

Ľubo Bechný, podpredseda OZ Proti korupcii

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?