Prečo chlapci z ESETU nezachránili SME? Prežije Projekt N, alebo SME?

Autor: Ľubo Bechný | 5.1.2015 o 8:13 | (upravené 5.1.2015 o 18:34) Karma článku: 12,04 | Prečítané:  6377x

Úderom polnoci starého roka 2014 opustili redakciu SME aj poslední redaktori, ktorí prejavili úmysel prejsť do Projektu N. Redakciu opúšťajú aj blogeri, známa bojovníčka s rakovinou Jana Shemesh žijúca v Izraeli si zriadila  blog na N, pred tým aj Daniel Hevier, Zuzana Fialová, Samo Trnka, váha ešte Peter Schutz a v schizofrenickom postavení sú ďalší, vrátane autora týchto riadkov. Čo bude ďalej?     

Odísť od niečoho čomu celé roky fandili a podporovali, alebo zostať verný i za cenu zmäkčenia principiálnych postojov, ktoré práve SME hlásalo? Keď na verejnosť prenikol záujem Penty kúpiť polovičný podiel od nemeckých spolumajiteľov, predkupné právo mal Peter Vajda, ktorý však na ponuku nereflektoval. Nepodarilo sa mu ani nájsť seriózneho kupcu, ktorý by do toho šiel. Nevedno, či sa o to pokúsil. SME presne pred dvomi rokmi s ním uverejnilo rozhovor, v ktorom sa skôr zaoberajú myšlienkou predaja jeho podielu: http://www.sme.sk/c/6667062/peter-vajda-planovali-sme-na-silvestra.html

   Odídeným redaktorom sa podarilo nájsť investora. "Chlapci z ESETU" Maroš Grund, Rudolf Hrubý, Richard Marko, Peter Paško, Miroslav Trnka a Anton Zajac poskytli základný milión na rozbeh projektu N.  "Náš vstup do Projektu N nevnímame ako nákup obsahu, z našej strany vieme absolútne garantovať nezávislosť redakcie", potvrdili zhodne investori.

   V týchto dňoch sa rozbieha plnohodnotný webový portál, niekedy v marci aj papierové noviny. Bude zaujímavé sledovať, či obmedzený slovenský trh uživí dlhodobo oba projekty, alebo skôr  či neskôr jeden ukončí svoju činnosť. Projekt N nesťahuje zo SME len redaktorov, blogistov, ale aj čitateľov a predplatiteľov SME. Alexej Fulmek tento proces nazýva biologickou smrťou:,, Život je o delení, spájaní sa a odovzdávaní si informácií. Začne sa to delením buniek v tele matky, nasleduje oddelenie dvoch tiel, potom odchod detí od rodičov, nové spojenia a nakoniec opúšťanie blízkych a to, čomu hovoríme biologická  smrť. Opäť len delenie." Lenže tak jednoduché to zrejme nebude. Podobne ako v politických stranách na pravom spektre, tak aj v prípade čitateľov SME a N sa jedná o stále tu istú skupinu čitateľov aj inzerentov. Nových moc nepribudne, a ak tak len nepatrne. Na rozdiel od bulváru, kde sa darí Novému Času i Pluske, je intelektuálny priestor náročného čitateľa zúžený a je škoda, že muselo dôjsť k tomuto stavu oslabovania.

    Ak by investori z firmy ESET, či iný investor s čistou minulosťou odkúpil namiesto Penty podiel Petit Pressu od nemeckého vlastníka a stal sa spolumajiteľom Petra Vajdu, mohli sme dnes byť týchto problémov a dilem ušetrení. Nestalo sa tak a len budúcnosť ukáže, či to bolo na prospech čitateľa, alebo nie. Či začne vojna, alebo sa podarí udržať doteraz korektné vzťahy medzi SME a odídenými redaktormi v Projekte N. Ja osobne si predplácam prístup na N projekt, pričom SME budem naďalej podporovať cez Piano.

 

Ľubo Bechný

podpredseda OZ Proti korupcii

http://www.protikorupcii.sk/

PS. Ak sa vám článok páčil, môžete zahlasovať tu:http://vybrali.sme.sk/search.php?search=Pre%E8o+chlapci&x=46&y=15

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?