Bude Žilinská nemocnica zrušená?

Autor: Ľubo Bechný | 26.3.2015 o 8:00 | (upravené 27.3.2015 o 23:13) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  3175x

   Turbulencie v Žilinskej fakultnej nemocnici pokračujú. Za posledné roky, ako sa v nej ako huby po daždi striedajú politickí nominanti, len upadá. Po presťahovaní psychiatrického oddelenia z priestoru pokojného parčíka v Bytčici došlo v roku 2011 k likvidácii kožného, pľúcneho a infekčného oddelenia, ktorému šéfoval uznávaný odborník MUDr. Igor Štúr. V januári  vyskakuje kauza ozdravného plánu, ktorý riaditeľ nemocnice Štefan Volák objednal za 10-tisíc eur od firmy PP Partnership, kde bol konateľom jeho sused - kotolník Juraj Majer.

Dnes je vo výpovednej lehote 13 lekárov interného oddelenia - po tom ako bol donútený k odchodu jeho primár MUDr. Vladimír Špišák. Podľa informácií predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského zistil Regionálny úrad verejného zdravotníctva počas kontroly na internom oddelení závažné nedostatky a riaditeľovi nemocnice Štefanovi Volákovi nariadil predložiť návrh riešení.

Interiéry sú v dezolátnom stave, počet postelí na izbách nezodpovedal normám, na sprchy si museli pacienti robiť poradovník. Na FB dokonca vznikla skupina "Anonymné zážitky zo Žilinskej nemocnice". Jeden z prispievateľov napríklad píše: ,,Môj najhorší zážitok so Žilinskou nemocnicou sa viaže k slepému črevu. Čakal som v čakárni 3 a pol hodiny s bolesťami, nakoniec som im tam skolaboval od bolesti, slepé črevo mi prasklo a len pár minút ma delilo od smrti. Žilinskí lekári na prijme majú úplne na háku..." Je zaznamenaný prípad pacienta z Martina s podozrením na infarkt, ktorý bol personálom nemocnice odmietnutý s tým, že má ísť ako Martinčan do svojho mesta.

Na stránkach Nového času pacient Jozef Kaduch zverejnil svoje otrasné zážitky http://www.cas.sk/clanok/310866/jozef-zverejnil-otrasne-fotky-z-nemocnice-hnus-smrad-a-to-zdaleka-nie-je-to-najhorsie.html

V piatok 21. marca sa k výpovedi lekárov pridáva 25 zdravotných sestier centrálnej jednotky intenzívnej starostlivosti. Skončenie s neúnosnými nadčasmi je hlavnou požiadavkou sestričiek. Sú ochotné akceptovať maximálne 10 hodín nadčasov a už majú toho plné zuby, povedala Monika Kavecká,  šéfka odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek. Odpoveď riaditeľa Voláka na seba nenechala dlho čakať: „Centrálna JIS tu predtým nebola. Pre mňa nie je žiaden problém, ako som oddelenie vytvoril, tak ho zruším a výpovede akceptujem,“ povedal pre médiá.

A ja sa pýtam - nebolo by lepšie zrušiť rovno celú Žilinskú nemocnicu? Aby bol konečne pokoj? Veď pacienti môžu chodiť do Čadce, Martina, či Dolného Kubína. A nakoniec, Žilinská nemocnica dnes už nemá ani riaditeľa, ešte nezaschol ani atrament na mojom blogu a dozvedám sa, že riaditeľ nemocnice v sobotu dopoludnia po zásahu jeho šéfov zo strany SMER podáva výpoveď a odstupuje sám. A na záver priatelia otázočka - nezrušíme aj choroby?

 

Ľubo Bechný

http://www.protikorupcii.sk

 

PS. OZ Proti korupcii organizuje 1. 4. 2015 diskusiu o situácii v Žilinskej nemocnici i situácii v zdravotníctve vôbec. Pozvaní hostia:

1, Peter Visolajský, predseda LOZ

2, Monika Kavecká, presedkyňa Odborového združenia zväzu sestier na Slovensku

3, Pavol Drugaj, poverený riaditeľ Žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou

4, Peter Durmis, lekár

5, Ida Thielová, pacientka

Moderovať bude Vanda Tuchyňová.

Kde: V kultúrnom centre  Staničke Žilina - Záriečie o 17.00 hod


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?