Prečo ohľadom Váhostavu cirkev mlčí?

Autor: Ľubo Bechný | 28.4.2015 o 1:32 | (upravené 28.4.2015 o 22:49) Karma článku: 16,55 | Prečítané:  5780x

V posledných dňoch sme svedkami porušovania jedného z Božích prikázaní v priamom prenose. Ide o prikázanie, ktoré akceptuje aj sekulárna spoločnosť "NEPOKRADNEŠ!" (Ex 20, 15; Dt 5, 19; Mt 19, 18). Biblické siedme prikázanie nám zakazuje neprávom brať alebo si ponechať majetok blížneho, a tiež zakazuje akýmkoľvek spôsobom privádzať  blížnemu akúkoľvek škodu na majetku. 

     Mám na mysli dianie okolo Váhostavu, kedy sa za magickým slovíčkom "reštrukturalizácia" skrýva požehnanie štátu na okradnutie subdodávateľov tejto firmy. Reštrukturalizácia je (na Slovensku od roku 2006) zákonom riadené ozdravenie podniku, s cieľom uspokojiť veriteľov vo väčšom rozsahu ako pri konkurze. Podstata spočíva v tom, že firmy podľa návrhu reštrukturalizačného zákona majú dostať za odpracovanú prácu len 15 percent z vystavených faktúr. Alebo podľa najnovších návrhov aj viac - ale z mešca všetkých daňových poplatníkov.

Majitelia a pracovníci firiem sú pritom živiteľmi rodín, mnohí zamestnanci sú kresťanmi - katolíkmi, evanjelikmi... Čakal by som, že vedúci predstavitelia, najmä biskupi oboch hlavných cirkví sa ozvú a nahlas zakričia:,, deje sa nespravodlivosť, deje sa hriech!".  Rečami o zákonnom procese len maskujeme svoju zbabelosť a neochotu nasadiť svoju kožu v zápase za spravodlivosť.   Naše kresťanské komunity sa dnes sústreďujú na dodržiavanie liturgie, pekné spevy, prípadne pravidelnú spoveď jednotlivca. V evanjelikálnych komunitách doplnenú o kávičku po skončení zhromaždenia, kedy sa navodí príjemná atmosféra. Napĺňajú a uspokojujú sa tak náboženské potreby jej členov, s vidinou spravodlivého života po odchode z tohto materiálneho  sveta. Viera a postoj skutočného kresťana sa však nedajú odtrhnúť od reálneho života. Tak ako kresťania, ktorí za vojny ukrývali Židov, riskujúc vlastné životy, tak by sme ani my dnes nemali mlčať, keď sa deje krivda a neprávosť.   Náš Boh povedie na súd tých, ktorí si myslia, že „ich strom života rastie až do neba“. Tých, čo zneužívajú svoj úrad, postavenie, bohatstvo a z toho vyplývajúcu moc na svoje osobné obohacovanie a poškodzovanie oprávnených záujmov blížneho.

Kresťanská  cirkev  by mala nahlas upozorňovať zlodejov v duchu slov Písma:,, A vy, boháči, plačte a bedákajte nad svojimi biedami, ktoré prichádzajú na vás. Vaše bohatstvo zhnije a vaše šatstvo rozožerú mole, vaše zlato a striebro zhrdzavelo a ich hrdza bude svedectvom proti vám a ako oheň zožerie vám telá. V posledných dňoch ste si nahromadili bohatstvo. Hľa, mzda, ktorú ste zadržali robotníkom, čo vám zožali polia, kričí“(Jk 5,1-4).  Príchod Pána, ktorý je a bude aj Sudcom, je hrozbou pre neverných a ich diabolské činy. Nie je však hrozbou pre veriacich, ktorí sú aktívni v láske a ktorí sa dokážu zastať blížneho, keď sa mu deje krivda.

Prečo ale cirkev zrazu mlčí , keď v nedávnom referende aktivizovala všetkých živých? Nemobilizuje svojich veriacich o zachovanie základných pravidiel slušnosti a práva...? Nepíše pastierske listy a počujeme len hlboké ticho?  Má veľa problémov sama so sebou? Je príliš prepojená s politikmi, ktorí rozhodujú o financovaní platov kňazov a ústredí registrovaných cirkví? Nechce si ich pohnevať, aby ju to materiálne nepoškodilo, až raz príde ku zmene financovania? Nevedno. Páni - arcibiskup Stanislav Zvolenský, generálny biskup Miloš Klátik i ďalší. Prečo mlčíte, keď je treba kričať?

               Ľubo Bechný, http://www.protikorupcii.sk

 

Ak vás článok zaujal, môžete ho podporiť hlasom: http://vybrali.sme.sk/c/Preco-ohladom-Vahostavu-cirkev-mlci/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?