Tadeusz ZASĘPA a Róbert BEZÁK v spoločnom zápase o budúcnosť cirkvi.

Autor: Ľubo Bechný | 11.8.2015 o 12:05 | (upravené 12.8.2015 o 10:10) Karma článku: 12,13 | Prečítané:  7468x

Ešte pred rokom sme si mysleli, že zápas Róberta Bezáka o lepšiu a transparentnejšiu cirkev zostane osamotený. 

Báli sme sa, že nenájde nasledovníka z radov významnejšej osobnosti. Až prišiel poľský kňaz, novinár a rektor. Profesor Tadeusz Zasępa.

Ani jemu svedomie nedovolilo, aby zatváral oči a nečinne sa díval na podvody svojich kolegov - tentoraz na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Podivné diplomy, podvodne získané tituly, tunelovanie školy pre blaho niekoľkých jednotlivcov. On, ktorý prišiel na pozvanie budovať kresťanskú univerzitu a knižnicu európskeho formátu, však narazil. A bol svojimi kolegami vystrnadený z riadenia školy, aby kormidlom krútili tí, ktorí sa pričinili o morálny rozklad jedinej kresťanskej univerzity na Slovensku. Smutný príbeh s medzinárodnou hanbou. Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku je prepieraná v poľskom parlamente i v prestížnom týždenníku Wprost - ako o tom píše kresťanský portál postoyhttp://postoy.sk/content/docentura-rychlo-draho-zn-slovensko                                                KU je zrejme ochromená a nie je schopná vlastnými silami očisty. Konferencia biskupov Slovenka (KBS) utajuje svoj vlastný audit, ktorý by zrejme odhalil prepojenia na vysokých funkcionárov cirkvi i štátu. Maďarskom otriasol škandál, keď sestra kardinála Mária Fülöp Erdő zrejme protekčne získala na KU v Ružomberku doktorát, ktorý jej umožnil, aby sa stala rektorkou Katolíckej vysokej školy Vilmosa Apora vo Váczi. Aj vrabce na strechách čvirikajú, že pani rektorka sa v Ružomberku osobne ukázala až pri preberaní doktorského diplomu.http://www.sme.sk/c/7936473/doktorat-nikto-nezoberie-aj-keby-bol-ziskany-podvodom.html?ref=trz

A tak jediná kresťanská univerzita prestáva byt mravnou autoritou a  nositeľom morálno-etického majestátu, pretože jej predstavitelia zlyhávajú a univerzita nemá pre tento prípad vytvorené ochranné mechanizmy.

Nedávno ma navštívili dvaja študenti KU, zúfalí z daného stavu. Na moju otázku, prečo mlčia a nevzoprú sa daným praktikám, som dostal odpoveď, že sa boja. Pomsty, toho že nedoštudujú. Zmohli sa na dva bilboardy s bezákovským "navždy náš rektor" a na viac nemajú odvahu. Pedagógovia sa boja jeden druhého, veď už dvadsiatka zamestnancov univerzity dostala výpoveď, vrátane dvoch kontrolórok. Na univerzite vládne strach, aký si pamätáme z čias socializmu. A aby toho nebolo dosť, jeden z biskupov - Mons. Štefan Sečka zastrašuje aj profesora Zasepu osobne. S príkazom "mlčať". Jeho vyhodeného kolegu Prof. Petra Olekšáka zasa straší trestnoprávnym konaním, ak bude hovoriť o dianí na KU s médiami. Vraj z dôvodu znovuzískania dobrého mena. Pričom nákazu, zhnité jablko-nehodných pracovníkov, necháva na pokoji.Sú chvíle, keď vyšší mravný zákon káže neposlúchnuť formálnu autoritu. Tadeusz Zasepa poskytol dňa 10. augusta 2015 exkluzívny rozhovor časopisu .týždeň http://www.tyzden.sk/casopis/25821/ak-si-sluzil-mamone-radsej-neumieraj/,

naplniac tak základné poslanie univerzity, tak ako si to uvádza na svojej webovej stránke:,,Základným poslaním univerzity je usilovať sa o pravdu a šíriť ju ďalej kvôli samotnej podstate Pravdy. Podľa Ex corde Ecclesiae: „Cťou a zodpovednosťou katolíckej univerzity je venovať sa bez výhrad veciam pravdy. To je jej vlastný spôsob ako slúži dôstojnosti človeka a súčasne poslaniu Cirkvi. (...) Katolícka univerzita sa oveľa viac vyznačuje slobodným hľadaním celej pravdy o svete, o človeku a Bohu.“ (Čl. 4)

Ľubo Bechný

článok môžete podporiť tu: http://vybrali.sme.sk/c/Tadeusz-ZASPA-Robert-BEZAK-v-spolocnom-zapase-o-buducnost-cirkvi/

Obrazová príloha:

Odpoveď týkajúca sa otázky z mladosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?