Kauza Katolíckej univerzity v Ružomberku pokračuje, rektor Jozef Jarab prehovoril.

Autor: Ľubo Bechný | 4.9.2015 o 0:32 | (upravené 4.9.2015 o 8:52) Karma článku: 13,30 | Prečítané:  4709x

Niekedy je človek až zúfalý, keď mlčia politici, alebo vysokí cirkevní hodnostári. Väčšinou mlčia vtedy, keď by sa patrilo hovoriť. Neodpovedá sa na vážne dopisy, ignoruje sa pisateľ.

Politici s cirkevnými funkcionármi majú veľa spoločné, žijú z veľkej časti z našich daní. Katolícka cirkev i vedenie univerzity doteraz mlčí k závažným porušeniam, ktoré sa udiali na KU v Ružomberku. Či už sú to zahraničné odhalenia v Poľsku, Maďarsku, alebo netransparentné konanie priamo na univerzite. KBS si síce dala urobiť na KU audit, ale dodržuje "bobríka mlčania". Mlčí a čo je ešte horšie - nekoná. 

Rozhovor s profesorom Zasępom.                                                                                                V čísle 33/2015 časopisu .týždeň som urobil s profesorom Zaȿepom rozhovor. O vážnych i menej vážnych veciach.  http://www.tyzden.sk/casopis/25821/ak-si-sluzil-mamone-radsej-neumieraj/ V článku  nám bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa poodhalil kúsok svojej duše, svoj charakter, ktorý nie je možné kúpiť.

Dotkol sa však aj situácie na Katolíckej univerzite v Ružomberku, inštitúcii, ktorej nechal kus života, v meste, kde chce raz byť pochovaný. Počúvanie to bolo smutné, pán rektor odhalil počas svojho mandátu vo funkcii rektora závažné veci, šliapol na rôzne peňazovody, ktoré išli nesprávnym smerom. Aj preto musel odísť. Dnes údajne slovenskí biskupi tlačia na svojich poľských kolegov, aby si pána profesora stiahli domov, keďže ešte učí na katedre žurnalistiky. Zabijú tak dve muchy - umyjú si ruky ako Pilát - ,,my nič to Poliaci".  A viacerí z vedenia školy sa už nebudú musieť báť, že budú musieť uhýbať zrak, keď pána profesora stretnú na chodbe. Svedomie sa tak ľahšie potlačí.

Kontrolórky.                                                                                                                                   Pri odhaleniach na KU v Ružomberku zohrali kľúčovú úlohu kontrolórky Marta Bočeková a Petra Mahrefková. Pri svojej práci ušetrili univerzite značne prostriedky, škola sa mohla na ne spoľahnúť. Každý zodpovedný zamestnávateľ by si vážil takéto pracovníčky. No čuduj sa svete, nový rektor KU prof. Jarab dáva hneď po nástupe ZBOHOM obom obetavým ženám. Neskôr postupne ďalšej dvadsiatke, vraj "Zasępovým ľudom". Z hlavných vinníkov morálneho úpadku, ktorý údajne potvrdil aj utajovaný audit KBS nebol prepustený nik. Marta Bočeková sa rozhodla súdiť, prvé pojednávanie sa konalo  symbolicky 2. septembra na okresnom súde v Ružomberku, pokračovanie bude 14. októbra 2015.

Rektor KU prehovoril.                                                                                                               

  Na rozhovor profesora Zasępu reagoval písomne do redakcie .týždňa rektor KU Jozef Jarab.http://www.tyzden.sk/casopis/26300/dvaja-rektori-ku-katolickej-univerzite/ Noblesným spôsobom sa vyhol konkrétnej reakcii na pochybenia, aby vzápätí, už tradične obvinil pána profesora z poškodzovania dobrého mena KU v Ružomberku. Neskôr spochybní zákaz od biskupa Sečku a prejde do protiútoku. Urobí z pána profesora ješitného namysleného človeka, ktorý sa odmieta stretnúť - dokonca aj s biskupom. S tým biskupom, ktorý sa ani len neunúval odpovedať mu na list, aby sa mohol zoznámiť s auditom, ktorý dala vypracovať KBS a porovnať ho so svojím. Odpoveď na doporučený list neprišla, kladná ani záporná. To čo je v každej normálnej  spoločnosti elementárnou slušnosťou, na Slovensku neplatí. Nuž čo, ideme ďalej. Už sa teším na tie zúrivé komenty, ako zase poškodzujem KU, už vidím diskutéra z vedenia školy, ktorý sa hanbí za svoje meno a skrýva sa za pseudonym "Olexisko" ako ma obviňuje z poškodzovania dobrého mena Katolíckej univerzity a z protikresťanských útokov. Nuž škoda. Sme na Slovensku a ideme ďalej.

Pán profesor Zasępa je v týchto dňoch hospitalizovaný v nemocnici, prajem mu skoré uzdravenie. Kiež by sme na Slovensku mali viacej takých statočných Slovákov ako je on.

Ľubo Bechný, autor je podpredsedom OZ Proti korupcii

článok môžete podporiť tu: http://vybrali.sme.sk/c/Kauza-Katolickej-univerzity-v-Ruzomberku-pokracuje-rektor-Jozef-Jarab-prehovoril/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?