reklama

Prečo podporujem protikorupčného aktivistu Jána Marosza?

S Jankom Maroszom sme kolegovia v OZ Proti korupcii. Zakladal v Žiline Centrum voľného času Žirafa, zaujal statočný postoj v boji s korupciou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Poznám sa aj s jeho manželku Dianou, je Maďarka z Budapešti a keď som v núdzi, nechávam jej skontrolovať svoj slovenský pravopis. Ovláda ho perfektne, lebo slovenčinu študovala na univerzite v Budapešti. Vedie Zbor starej hudby, začala úspešne blogovať na SME a spolu sa starajú o tri detičky. Janka dalo OĽaNO na kandidátku, nachádza sa na peknom 10. mieste a ja ho budem v marci voliť do Národnej rady SR. Tento rozhovor robím na jeho podporu v snahe priblížiť ho svojim priateľom i širšiemu okruhu čitateľov mojich blogov. Janko je bývalý učiteľ, dnes pracuje ako projektový manažér vo firme INA v Kysuckom Novom Meste. Neskôr s blížiacim sa termínom volieb budeme v rozhovore pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jano Marosz s najmladšou dcérou
Jano Marosz s najmladšou dcérou (zdroj: Ľubo Bechný)

Nachádzaš sa na kandidátke OĽaNO, radíš sa medzi kresťanov na kandidátke. Jedno z posledných hlasovaní vyvolalo v spoločnosti rozruch, keď niektorí poslanci OĽaNO hlasovali za potrestanie žien, ktoré sa rozhodnú požiadať o pomoc v snahe otehodnieť. Ten návrh zákona navrhoval pre ne niekoľkoročné väzenie. Ako by si hlasoval Ty na ich mieste?

Verím vyjadreniam Richarda Vašečku alebo Eriky Jurinovej, že sporné tresty chceli zo zákona vylúčiť v druhom čítaní. Aj napriek tomu sa mi javí tento návrh šitý horúcou ihlou vo vzťahu k naplneniu sľubov voči najkonzervatívnejšej časti voličov. Chýbala predchádzajúca odborná diskusia s pro-life organizáciami, ale aj s verejnosťou stojacou na opačnej strane. Občanom bolo treba najskôr vysvetliť, čo sprevádza umelé oplodnenie, že je to proces, pri ktorom sú segregované a následne likvidované oplodnené vajíčka – ktoré sú ľuďmi, a to je z pohľadu kresťana ten hlavný problém. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je Ti sympatické na OĽaNO, prečo by sme mali toto zoskupenie voliť?

Hlavne silný ľudský a osobnostný potenciál kanidátov. Môžeme Igorovi Matovičovi všeličo vyčítať, ale on naozaj chápe svoje líderstvo ako poskytovanie priestoru ľuďom, ktorí majú za sebou príbeh a majú čo ponúknuť verejnosti. Tzv. stabilné strany často obviňujú OĽaNO z neschopnosti sa dohodnúť, ale vnímam posun aj v tejto oblasti, kde základ výstupov hnutia tvorí diskusia v poslaneckom klube. A tu môžeme zakontrovať klasickým stranám, že návrhy z takejto diskusie sú kvalitnejšie, ako návrhy „mlčiacich“ klubov, kde sú dôležité hlavne mocenské záujmy. A toto je mi tiež veľmi sympatické, že OĽaNO tvoria ľudia, ktorí vnímajú politiku ako poslanie a nie ako biznis. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
s autorom článku na prednáške
s autorom článku na prednáške  

OĽaNO je zvlášte zoskupenie nezávislých kandidátov. Myslíš, že sa dá veľká politika robiť bez regulérnych politických strán? Vieš si predstaviť OĽaNO v prípadnej vláde?

Je KDH regulérna politická strana? Veď má v názve slovo hnutie. Čiže či strana, či hnutie – z môjho pohľadu je dôležitý reálny prínos týchto strán a hnutí pre zlepšovanie a rozvoj Slovenska. A tu patria členovia OľaNo k najaktívnejším v parlamente. Ba dokonca dokázali vylobovať aj cez vládnu stranu niektoré zlepšenia (napr. zníženie poplatkov za autá pre početné rodiny), ktoré majú pozitívny dopad na občanov. Som presvedčený, že pravicová vláda bez OĽaNO nevznikne a naopak vnímam viacero osobností, ktoré by boli kvalitnými a aktívnymi ministrami (školstvo, zdravotníctvo, sociálne veci a pod.) A opäť sme podobne ako v r. 2010, keď podmienkou zostavenia pravicovej vlády bol vstup Mostu do parlamentu v situácii, že bez OĽaNO by sme sa prizerali ďalšiemu pustošeniu štátu stranou SMER. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Si pripravený ísť na detektor lži? Musel si podpísať súhlas? 

Nič o detektore lži som nepodpisoval. Ani ma s takouto požiadavkou nikto neoslovil. V súčasnosti je stav krajiny taký vážny, že všetci pravicoví politici sa úplne sústredia na pritiahnutie ľudí k voľbám a nie na nejaké „zádrapky“, ktoré by mohli ľudí zneisťovať. Podstata dôveryhodného politika je žiť pravdu a to sa odráža aj na jeho vystupovaní. 

Prezident Kiska vo svojom novoročnom príhovore pomenoval ako najproblematickejšie oblasti zdravotníctvo a školstvo. Ty si vyštudovaný učiteľ, čo vidíš zlé na súčasnom školstve a aké riešenia by si ponúkol, ak by si bol ministrom školstva?...:-)

Hlavnou domácou úlohou pre školstvo je „spokojný učiteľ“. Učiteľ nepodá dobrý výkon v práci, ak má na výplate 500€ a v hlave rieši existenčné otázky. V mnohých školách vládne nestabilita a doslova len „strážia deti“ v dopoludňajších hodinách. Pustil by som sa do reálnej pomoci školám. Na to je potrebná reorganizácia a rozhýbanie množstva neproduktívnych úradníkov smerom do terénu. K tomu by som využil podporu skúsených optimalizačných firiem aj z oblasti priemyslu, kde efektivita a odstraňovanie plytvaní sú základnou mantrou. Nešiel by som do toho bezhlavo, ale optimalizované školy by slúžili ako dobré príklady pre ostatné a ako čerešničkou na torte by bolo posilnenie sociálneho zabezpečenia učiteľov na týchto vzorových školách. Lebo liať peniaze do deravého hrnca nemá zmysel. A som presvedčený, že do systémovo obnovených škôl sa vráti spokojnosť a radosť učiteľov, žiakov aj rodičov. 

s riaditeľom Biblickej školy v Martine  -    Bohdanom Hroboňom
s riaditeľom Biblickej školy v Martine - Bohdanom Hroboňom (zdroj: Ľubo Bechný)

Myslíš, že je šanca zostaviť pravicovú vládu? Prečo podľa Teba tá posledná pod vedením Ivety Radičovej nevydržala? 

Voličská základňa SMERU je limitovaná. Väčšina ľudí nepatrí k sympatizantom Róberta Fica. Problémom je ale, že si množstvo ľudí nájde nejakú výhovorku, prečo nepôjde voliť. A často to bývajú triviálne záležitosti ako únava, pohodlnosť, všeobecné negatívne hodnotenie všetkých politikov, ale aj základný nezáujem o dianie v krajine. A tu vidím priestor a šancu jednotlivých strán pravice zabojovať o mladého, príp. znechuteného (ne)voliča. Takže šanca na lepšiu vládu stále žije. A aj ja zabojujem o to, aby vznikla. Vláda Ivety Radičovej padla – príčiny boli popísané. Viacerí aktéri pádu vlády ale priznávajú svoj podiel viny a ničivý dopad ich rozhodnutí na štát a preto verím, že podobná situácia sa opakovať nebude. Sme mladá demokracia a aj politici prechádzajú svojím vývojom.

Dovoľ jednu osobnejšiu otázku.Máš milú, šikovnú a sympatickú manželku, Maďarku z Budapešti. Ako ste sa zoznámili a ako ovplyvňuje váš život, že ste rôznej národnosti? Ostatne Tvoje meno tiež nie je slovenské, vzal si si ho po manželke?

 Manželku som stretol počas vysokoškolských štúdii v Nitre. Vídaval som ju na chodbách a bola mi veľmi sympatická. Raz po omši som ju oslovil a dali sme sa do reči. Podľa prízvuku sa mi javilo, že je Poľka, alebo Slovenka z Rumunska – tí tiež bývali na našom internáte. Nakoniec sa „priznala“ že je Maďarka, ale kamaráti mi ju „schválili“. Ovláda vynikajúco slovenčinu aj poľštinu, jazyky - najmä slovanské - sú jej hobby. Multikultúrny život je veľmi obohacujúci, nielen ohľadom jazyka – máme tri bilingválne deti – ale porovnávame naše kultúry, tradície a snažíme sa odovzdať deťom to podstatné z nich. Stále viac si ale uvedomujeme, aké normálne bolo kedysi, že ľudia na Slovensku prepínali medzi viacerými jazykmi bez toho, aby stále riešili „who is who“. Pokiaľ ide o moje meno, tak otec pochádza zo Sliezka (Havířov) z poľskej menšiny. Preto sa poľské sz v mojom mene vyslovuje š, keby to bolo z maďarčiny, bolo by to s. 

s manželkou Dianou a deťmi
s manželkou Dianou a deťmi (zdroj: Ľubo Bechný)

Dnes na Slovensku platí do istej miery diskriminačný zákon. Cudzinec, ktorý vstúpi do manželstva s naším občanom a splní komplikované požiadavky pre získanie slovenského občianstva, môže ho dostať len za podmienky, že sa zriekne svojho, ktoré získal vďaka svojim rodičom. Je to podľa Teba správne? Nemali by aspoň občania EÚ mať možnosť ponechať si aj to svoje pôvodné?  

Tento zákon je nezmyselný, jeho príčinou bola situácia v Maďarsku a vôbec nepomohol nikomu, len vzal občianstvo našim občanom, ktorí žijú v Nemecku, Kanade a inde. Samozrejme treba rešpektovať jasné pravidlá hry v rámci Slovenska, ale nie je vhodné, keď rétorika našej a maďarskej extrémnej pravice sa premieta do prijímania zákonov v parlamente. Žiaľ toto hranie sa na ochrancov národa je témou aj týchto volieb a odpútava pozornosť od skutočných problémov.

Kandidátka OĽaNO sa skladá z krestanov i liberálnejšie orientovaných kandidátov. Čo vás vlastne spája? 

Príbehy a história jednotlivých kandidátov. Keď pôsobí niekto v rámci Slovenska ako občiansky alebo ekologický aktivista popri svojej práci, alebo keď pomáha utečencom, je veľký predpoklad, že toto dobro znásobí aj z pozície politika. Politika je ale umením kompromisov, preto je dôležité vedieť ustúpiť pre spoločné dobro zo svojho videnia sveta. Samozrejme sú témy, kde sa presvedčený kresťan a voľnomyšlienkársky liberál nestretnú – napr. otázky vzniku života, ale parlament neschvaľuje ani prirodzené – fyzikálne, ani Božie zákony, takže ich dohodu vidím v tom, aby prijímali také zákony, ktoré pomáhajú všetkým ľuďom, najmä odkázaným a biednym. A tu je svetonázor sekundárny. Najhorší svetonázor je korupčný = keď je politik mravne skazený a pomýlil si službu človeku s vlastným obohatením. 

Ty sa hlásiš do kresťanského prúdu, ako si sa stal kresťanom a čo Ti dáva viera? 

Vieru som prijal od svojich rodičov. K hlbšiemu kresťanskému životu ma už počas totality priviedli saleziáni, ktorí potajomky organizovali stretnutia pre miništrantov, kde vykonávali systematickú katechézu. Ich svedectvo ma oslovilo natoľko, že som trávil istú časť svojho života u nich vo formácii. Toto obdobie je obrovským vkladom a obohatením a dáva mi jasný kompas, aké má môj život priority. Viera v Boha bez aktívnej služby ľuďom je iba pózou, teda ona ma inšpiruje zbaviť sa „pohodlia“, ktoré mi terajší život ponúka a pomáhať hlavne chudobným, ktorých je okolo mňa stále viac. 

Ján Marosz na prednáške so stredoškolákmi
Ján Marosz na prednáške so stredoškolákmi (zdroj: Ľubo Bechný)

Ak budeš zvolený do parlamentu, čo bude Tvojimi prioritami? 

V práci pôsobím na pozícii riadenia optimalizačných procesov vo výrobe a postupom času prichádzam na to, že princípy, ktorými sa organizuje výrobný proces, sa dajú aplikovať aj v školstve, kde som pôsobil 7 rokov. Štát je ale veľmi dôležitým pilierom v štruktúre štát – škola – rodič – žiak, nateraz ale skôr brzdí rozvoj škôl, vytvára byrokratické záťaže, nedokáže zaplatiť náročnú prácu učiteľov. Moja úloha má byť teda v analyzovaní plytvaní v školstve a následnom reálnom odhalení príčin a nasadení opatrení na zlepšenie celkového stavu v školách. Veľmi rád by som využil dôveru ľudí a naplno pracoval pre zlepšenie stavu nášho školstva, týka sa to aj mojich detí, túžim, aby sa vzdelávali na kvalitnejšej úrovni a aby ich vychovávali pozitívne naladení spokojní a nie frustrovaní učitelia.

Okrem Teba mám ešte 3 voľné krúžky, koho mi odporúčaš krúžkovať? Komu mám dať zvyšné 3 krúžky a prečo? 

Z nášho žilinského regiónu je veľkou postavou pani Anna Verešová – ktorá dlhodobo pracuje pre ženy a deti v núdzi a pokiaľ ide o boj s korupciou, veľkými osobnosťami z kandidátky sú Veronika Remišová, Ján Mičovský a Oto Žarnay. V oblasti školstva by som rád spolupracoval s dlhoročným učiteľom a morálnou autoritou Richardom Vašečkom. 3 je pri takejto silnej skladbe naozaj málo...

Zhováral sa Ľubo Bechný

Ľubo Bechný

Ľubo Bechný

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý sa živí sám svojou prácou - živnostník, fotograf a publicista. Mám rád slobodu, demokraciu, pravdu a spravodlivosť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu